Investičné zlato. Na čo si dať pozor?

Riaditeľka Divízie životného poistenia a investícií spoločnosti Finportal, Katarína Faktorová sa porozprávala s predsedom predstavenstva EPO INVEST a. s. Martinom Zolákom o zlate.

Čo si myslíš o tvrdení, že investícia do zlata je iba pre bohatých? Môže byť kúpa zlata vhodná alternatíva uchovávateľa hodnoty aj pre bežných ľudí?

Zlato dnes môže vlastniť v podstate každý. Pokiaľ niekomu rodinný rozpočet nedovoľuje nakúpiť si zlato jednorázovo, má možnosť využiť služby spoločností, ktoré ponúkajú produkty dlhodobého pravidelného sporenia. Klientovi stačí mesačne posielať aj menšie čiastky, ktoré neohrozia mesačný rodinný rozpočet, za ktoré sa investičné zlato nakupuje postupne. Ďalšou alternatívou sú aj ETF fondy naviazané na cenu zlata.

Ide naozaj o serióznu možnosť ako ochrániť peniaze pred infláciou?

Zlato je veľmi konzervatívna a seriózna investícia. Ide o komoditu, ktorá v dlhodobom horizonte vždy reaguje na rast cien a chráni tak vlastníka pred vplyvom inflácie.

Existujú ľudia pre ktorých investovanie do zlata nie je vhodná alternatíva?

Zlato plní výborne svoju funkciu pri investičnom horizonte minimálne 15 rokov a viac. Pre krátkodobé špekulácie je vzhľadom k vysokej volatilite pre bežného retailového klienta nevhodné.

Ak chcem nakúpiť zlato, akú veľkú časť majetku by malo tvoriť?

Na otázku percentuálneho pomeru neexistuje univerzálna odpoveď. Záleží na celkovom rozložení investičného portfólia klienta. Iná situácia bude pre klienta, ktorý vlastní široké spektrum investícií a odlišné odporúčanie dáme klientovi s minimálnymi finančnými rezervami. Všeobecne môžeme konštatovať, že v dobách svetovej ekonomickej stability by mal investor držať aspoň 10% majetku v drahých kovoch. V turbulentných dobách, aké prežívame dnes, sa odporúčania výšky podielu zvyšujú podľa profilu klienta.

Aký je rozdiel v nákupe zlata vo forme mincí, zliatok, ETF fondov či cenných papierov naviazaných na zlato?

Voľba podoby investičného zlata záleží výlučne na klientovi. Niektorí ľudia  preferujú zliatky a iní dávajú prednosť minciam. Dôležité je zvoliť si  seriózneho dodávateľa. Ceny pri nákupe sú výhodnejšie, ak nakupujete väčšiu gramáž . Obstaranie 100g zliatku bude v prepočte na gram vždy výhodnejšie ako nákup dvadsiatich 5g zliatkov. Cenné papiere naviazané na zlato inak nazývané  “papierové zlato“ sú alternatívou pre klienta, ktorý chce špekulovať  na kratšiu dobu alebo nechce riešiť skladovanie fyzického zlata. Nevýhodou tohto typu investície je strata niektorých vlastností, ktoré má práve len fyzické zlato: anonymita, absencia rizika protistrany a ochrana proti veľkým ekonomickým otrasom. Len vlastníctvo fyzického zlata bezpečne chráni proti vonkajším neočakávaným zásahom zo strany vlád a centrálnych bank.

Na čo si mám dať pri kúpe investičného zlata pozor?

Pri nákupe zlata odporúčame obrátiť sa na spoločnosti s históriou, ktoré sa špecializujú len na zlato, prípadne drahé kovy. Dôležitý je producent zlata. Značka producenta je vyrazená na zliatku. Odporúčame zliatky a mince priamo od renomovanej mincovne alebo rafinérie.

Ako zistím, či ponuka, ktorú som dostala je výhodná?

Každá seriózna spoločnosť zverejňuje ceny na webe. Tie sa dajú ľahko porovnať. Pri výbere sporiaceho produktu je hľadanie náročnejšie, pretože nákupné ceny a poplatky bývajú rôzne kombinované. Odporúčame voliť spoločnosti s jednoduchým produktom. Za zložitými pravidlami sa často môžu skrývať nečestné praktiky. Najmä poplatky účtované za skladovanie, môžu klienta pripraviť pri dlhodobom sporení o veľkú sumu. Sporenie bez poplatkov za skladovanie zlata je určite najlepšou voľbou.

Ak chcem zlato následne predať, na akých miestach tak môžem urobiť?

Odporúčame si už pri nákupe vybrať spoločnosť, ktorá v zmluve garantuje, že zlato od klienta odkúpi bez poplatkov. Ideálne s presne stanoveným vzťahom výkupnej ceny oproti trhovej cene LBMA. Odkup za cenu nižšiu než je hodnota LBMA nie je pre klienta veľmi výhodný.

Je vlastník zlata skutočne anonymný?

Pri oficiálnom nákupe zlata o tom samozrejme existuje doklad. Neexistuje ale povinnosť viesť evidenciu o jeho vlastníctve, ako je to napríklad pri cennom papieri alebo nehnuteľnosti. Ihneď po uskutočnení nákupu už nie je možné nikomu preukázať, že zlato naďalej vlastní. Toto samozrejme platí len pri vlastníctve fyzického zlata, ktoré si klient prevzal.

Čo hovoríš na prirovnávanie kryptomien k zlatu?

Zlato a kryptomena majú reálne veľmi málo spoločného. Jediný fakt, ktorý  spája kryptomenu so zlatom je ten, že v časoch ekonomických turbulencií a neistoty investori hľadajú možnosti kam investovať bez rizika, že ich peniaze budú znehodnotené. Tým sa ale podobnosť končí.

Odlišností je oveľa viac: 

Skúsenosť ľudstva so zlatom je staršia ako 6 000 rokov. Oproti tomu prvá kryptomena má len 12 ročnú históriu. Počet kryptomien na trhu sa prudko zvyšuje a tým sa stráca výhoda deklarovanej obmedzenej ťažby. Množstvo jednotiek všetkých kryptomien dokopy je neobmedzené a to bude mať v budúcnosti veľký vplyv na ich cenu.

Množstvo fyzického zlata je limitované potenciálom zemskej kôry. Podľa expertov je zhruba 75% zásob vyťažených a za dvadsať rokov bude ťažba na zemi vzhľadom k vysokým nákladom už len minimálna.

Zlato sa používa nielen ako investícia, ale aj v šperkárstve a priemysle. Rezervy vo forme investičného zlata držia centrálne banky. Kryptomeny slúžia zatiaľ prevažne len ako špekulácia.

Zlato má vysokú volatilitu, ale riziko rýchlej straty hodnoty je podstatne nižšie ako u kryptomeny, práve z dôvodov uvedených v predošlom bode.

Vlastníctvo fyzického zlata je úplne anonymné. Kryptomeny sú a budú vystavené reguláciám a kontrolám zo strany vlád a centrálnych bánk, pretože predstavujú potenciálnu konkurenciu pre oficiálnu menu.

Zlato je komodita, ktorú klient reálne vlastní, nemá žiadne riziko protistrany.  Kyberpriestor, kde sa nachádzajú kryptomeny je stále viac nebezpečnejším miestom.

Kryptomena má svoje miesto na trhu, ale je vhodná pre klienta s veľmi pozitívnym vzťahom k riziku. Veľa investorov zarobilo rekordné výnosy, no musia vedieť žiť s pocitom, že v priebehu veľmi krátkeho času môžu o svoje úspory prísť.

Zlato tak veľmi prudké zhodnotenie neprináša, ale pri dlhodobom horizonte, od 15 rokov viac, si stabilne zachováva medziročný rast okolo 10% a to väčšinou bez výrazných poklesov. Investícia do zlata alebo sporenie vo forme zlata, sú ideálne pro konzervatívneho klienta s dlhodobým cieľom, ako je napríklad budovanie rezervy na dôchodok alebo zabezpečenie detí.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať